Dołącz do me+ recovery

me+recovery
W firmie ConvaTec staramy się jak najbardziej wspierać Cię w tym, byś prowadził(a) aktywne i zdrowe życie. Pierwszym etapem jest „przejęcie steru” przez Ciebie samego. Znasz swoje ciało i to Ty najlepiej wiesz, jak poprowadzić proces własnej rehabilitacji – oczywiście przy odpowiednim wsparciu na całej drodze powrotu do zdrowia.

Posiadając stomie możesz prowadzić satysfakcjonujące życie. Niezależnie od tego, czy lubisz pracować w ogrodzie, wykonywać prace domowe, chodzić na siłownię, biegać, pływać, jeździć na rowerze, podróżować, pracować zawodowo, czy rywalizować w sporcie.

 

W jaki sposób opracowaliśmy program rehabilitacji me+™ recovery?

Ten program ćwiczeń został opracowany we współpracy z zespołem specjalistów pielęgniarstwa stomijnego, fizjoterapeutów, chirurgów, pacjentów i innych pracowników służby zdrowia. Jest on również wynikiem
wielu szczegółowych informacji, zebranych w trakcie badania naukowego z udziałem ponad 2600 pacjentów w Wielkiej Brytanii, przeprowadzonego przez firmę Convatec w 2016 roku.

 

O co chodzi w tym programie?

• Program ten opiera się na koncepcji zastąpienia „biernej rehabilitacji” procesem „aktywnej rehabilitacji”.
• Kluczowe znaczenie ma osiągnięcie odpowiedniej równowagi – dlatego musisz słuchać swojego ciała i kierować się swoim samopoczuciem.
• Skup się na rzeczach, które możesz zrobić, zamiast na tym, czego nie możesz.
• Zyskasz kontrolę nad własnym ciałem i pewność siebie. Omów ten program ze swoją pielęgniarką stomijną, chirurgiem lub innym specjalistą, który będzie mógł Ci doradzić i udzielić wsparcia.

 

Program rehabilitacji wzmacniający mięśnie brzucha i tułowia – Fazy 1 – 3

Dokładnie zapoznaj się z programem, słuchaj swojego ciała, a w przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zasięgnij fachowej porady fizjoterapeuty, pielęgniarki stomijnej lub innej osoby z personelu medycznego, mającej odpowiednie kwalifikacje w zakresie ćwiczeń fizycznych.


Jak należy korzystać z tego programu?

Ćwiczenia objęte tym programem opracowano specjalnie dla wszystkich
osób po poważnych operacjach brzusznych lub po wyłonieniu stomii,
choć mogą je wykonywać wszyscy. Są one delikatne i odpowiednie dla
większości osób, wszystkie te ćwiczenia można wykonywać w zaciszu
własnego domu.
Próbuj wykonywać te ćwiczenia etapami, biorąc pod uwagę swój stan
zdrowia oraz wszelkie współistniejące wskazania medyczne. W przypadku
wątpliwości zwróć się do lekarza ogólnego, chirurga lub pielęgniarki.


Program ten obejmuje 3 fazy:

Zielona Faza 1 

Zacznij w szpitalu, a następnie kontynuuj w domu. Faza ta jest fazą podstawową, dla osób, które nigdy wcześniej nie wykonywały żadnych ćwiczeń brzusznych – nawet jeśli operację wykonano wiele lat temu.

Niebieska Faza 2

Jest to rozwinięcie ćwiczeń z Fazy 1 Zielonej i wymaga ona większego zaangażowania. Przed przejściem do tej fazy konieczne jest opanowanie
ćwiczeń z Fazy 1 Zielonej. Jeśli masz trudności z kładzeniem się na podłodze
(na przykład po operacji kolana), wybierz z tej fazy ćwiczenia wykonywane w pozycji siedzącej lub stojącej, bądź wykonuj ćwiczenia, leżąc na łóżku.

Fioltetowa Faza 3

Jest to doskonalenie ćwiczeń – do fazy tej można przejść dopiero wówczas,
gdy ćwiczenia z Fazy 2 nie stanowią już problemu. Możesz przejść do tego
etapu kilka tygodni po operacji.

 

Nawet jeśli operację wykonano u Ciebie wiele lat temu lub jesteś po operacji zamknięcia stomii, wykonywanie ćwiczeń z niniejszego programu nadal zapewnia wiele korzyści. Jest to prosty sposób, który pomoże Ci odzyskać zdrowie, sprawność i pewność siebie w dowolnym czasie po operacji. Szczególnie przydatne mogą być ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy, opisane na stronie 20. Zacznij od podstaw - Fazy 1 Zielonej, gdy
odzyskasz siłę i pewność siebie rozszerzaj ćwiczenia. W większość ćwiczeń z tego programu jest odpowiednia dla wszystkich. Możesz zaproponować swojemu partnerowi, przyjacielowi lub osobie z rodziny, aby ćwiczyli razem z Tobą – oni również na tym skorzystają.

 

Aby dowiedzieć się więcej o me+ recovery pobierz poradnik dla pacjenta