Get ready - zestaw prostych ćwiczeń przed i po operacji

me+™ recovery Get Ready phase

Możesz rozpocząć je zaraz po operacji, jak tylko poczujesz się na to gotowy, lub w późniejszym okresie, kiedykolwiek będziesz gotowy. Stanowią one fazę przygotowawczą do rozpoczęcia głównego programu "me+ recovery".

Te ćwiczenia są kluczowym elementem procesu rehabilitacji, pomagając przywrócić prawidłowe funkcjonowanie mięśni ściany brzusznej, centrum ciała i dna miednicy. Wykonywane ruchy są zgodne z zasadami fizjoterapii i zaleceniami pielęgniarek klinicznych z American Society of Clinical Nutrition (ASCN). Są bezpieczne, właściwe i łagodne. Koncentrują się na następujących obszarach:

 

Zapraszamy do obejrzenia poniższych filmów, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia, które stanowią pierwszy krok na drodze do powrotu do zdrowia.


 

1. Świadome oddychanie torem przeponowym – dolnożebrowym


To ćwiczenie oddechowe pomaga w uruchamianiu mięśni głębokich centrum ciała i przepony oraz uczy prawidłowego rozszerzania żeber.


 

2.Integracja centrum ciała

 

To ćwiczenie pomaga zwiększyć świadomość i kontrolę nad mięśniami głębokimi. Postaraj się poczuć, jak te mięśnie napinają się i kurczą, delikatnie je wciągając. Równocześnie dno miednicy unosi się delikatnie w kierunku środka i w górę. Ćwiczenie to można wykonywać zarówno leżąc na plecach, jak i na boku, w łóżku lub na podłodze. Wybierz miejsce, które jest dla Ciebie najwygodniejsze, i wykonuj każdy krok po kolei.


 

Jak często i kiedy należy wykonywać te ćwiczenia?

 

W przypadku tych ćwiczeń obowiązuje zasada „umiarkowanie intensywnie, ale często”. Postaraj się je wykonywać 2–3 razy na dobę lub częściej, jeśli będziesz w stanie.


• Według wytycznych dla pielęgniarek klinicznych ASCN1 i zaleceń fizjoterapeutów najlepiej jest przystąpić do wykonywania tych ćwiczeń jak najwcześniej po operacji. Należy je wykorzystać w ramach przygotowania się do głównego programu „me+recovery”, który możesz rozpocząć 3–4 dni po operacji lub w dowolnym momencie w przyszłości, gdy poczujesz gotowość.


• Rozpocznij łagodnie i zwiększaj intensywność powoli, słuchając własnego ciała i dostrajając się do pracy mięśni i własnego samopoczucia. Poświęć trochę czasu na obejrzenie wideo, które pozwolą ci zrozumieć, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia.


• Po pierwszej sesji normalne jest odczuwanie niewielkiego zmęczenia lub niewielkiej bolesności mięśni. Dolegliwości te ustąpią, gdy już przyzwyczaisz się do ćwiczeń. Jednak jeśli po sesji poczujesz nasilony ból lub dyskomfort, odpocznij przez kilka dni, zmniejsz liczbę powtórzeń i wykonuj ćwiczenia z mniejszą intensywnością, powoli ją zwiększając. W razie pojawienia się niespodziewanych problemów należy zwrócić się z do lekarza lub pielęgniarki stomijnej.

 

Co dalej?

 

Po opanowaniu umiejętności wykonywania tych ćwiczeń możesz już przejść do głównego programu me+ recovery.
Istnieją kolejne 3 fazy w programie rekonwalescencji, które mają na celu wzmocnienie mięśni i zmniejszenie ryzyka powstania przepuklin. Pomogą Ci w szybszym powrocie do zdrowia i do codziennych zajęć.

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, odwiedź naszą stronę convatec.pl lub zadzwoń na bezpłatną infolinię 800 120 093.