Ile osób w Polsce ma stomię i dlaczego się ją wyłania?

Pomimo dynamicznego rozwoju chirurgii jelita grubego (czyli chirurgii kolorektalnej) czego jesteśmy świadkami i obserwatorami, zwłaszcza w czasie ostatnich 15 lat, okazuje się, że stomii, którą wykonują chirurdzy na całym świecie jest mniej więcej tyle samo. Jeszcze kilka lat temu sądziliśmy, że w momencie, kiedy technologia medyczna bardziej się rozwinie i kiedy więcej będziemy wiedzieli na temat biologii nowotworu czy nieswoistych zapaleń jelita, tych stomii będziemy mieli znacznie mniej. Niestety czas to zweryfikował i okazuje się, że dzisiaj stomia jelitowa stanowi tak samo duży problem, a może nawet i większy niż miało to miejsce 10-20 lat temu. Dane szacunkowe wskazują na to, że w Polsce w samym 2015 roku było około 40 tys. pacjentów ze stomią. Dane epidemiologiczne mówią też o tym, że każdego roku w Polsce wykonuje się około 8 tys. operacji, w czasie których chirurg zmuszony jest wykonać stomię.

Przyczyny wykonywania stomii

Do najczęstszych przyczyn wykonania stomii należy niestety nowotwór – rak jelita grubego. Dane epidemiologiczne w tym zakresie nie są zbyt optymistyczne i wskazują na to, że w tym roku w Polsce na raka jelita grubego zachoruje o 3 do 5% pacjentów więcej niż miało to miejsce w roku ubiegłym.

Stomia, a rozwój technologii medycznej

Technologia medyczna powoduje, że możemy dziś wykonywać niższe zespolenie, a także coraz bardziej zaawansowane technologicznie zabiegi chirurgiczne i w sytuacjach, kiedy jeszcze 10 lat temu wykonywaliśmy stomię na stałe, dzisiaj nie musimy tego robić.

Nowotwór jako główna przyczyna wykonania stomii

Tak więc nowotwór jest nadal główną przyczyną wykonania stomii u pacjentów. Cywilizacja techniczna powoduje, że mamy coraz więcej zachorowań na tzw. nieswoiste zapalenia jelit, to jest choroba Leśniowskiego Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Mamy również coraz więcej pacjentów z tzw. powikłaną chorobą uchyłkową. Rozwój cywilizacji powoduje też, że coraz szybciej i coraz częściej się przemieszczamy i tym samym zwiększamy ryzyko urazów (zwłaszcza tępych urazów komunikacyjnych). Wśród pacjentów z wypadków komunikacyjnych również trzeba czasami wykonać stomię. Najczęściej jednak u tych chorych wykonuje się stomię czasową, co oznacza, że po jakimś czasie możemy przywrócić ciągłość przewodu pokarmowego.

Prof. dr hab. n. med. Marek Szczepkowski – ordynator Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Kolorektalnej Szpitala Bielańskiego w Warszawie