BEZPŁATNA LINIA INFORMACYJNA:800 120 093Numer dyżurny pon.-pt. 17-22, sob.-niedz. 10-15
608 555 536
A A
Po zabiegu

Pielęgniarka

Kolostomia a ileostomia

Transkrypcja filmu

Czym różni się kolostomia od ileostomii? Zasadnicza różnica między jedną a drugą polega na funkcji wydalania. Z kolostomii wydalane są gazy i stolec, czasami również treść papkowata. Wszystko zależy od tego, na którym poziomie jelita grubego została wyłoniona kolostomia. Jeżeli pacjent prowadzi regularny tryb życia, regularnie się odżywia i przyjmuje odpowiednią ilość płynów to może uzyskać regularne wydalanie stolca o określonej porze. Wtedy to są długie przerwy w wydalaniu, nawet do kilku, kilkunastu godzin. W zależności od potrzeby pacjent może używać worków otwartych lub zamkniętych.

A jak to wygląda w przypadku ileostomii?

Osoba z ileostomią wydala treść jelitową. To nie jest stolec, to jest treść jelitowa. Konsystencja treści jelitowej jest papkowata lub płynno papkowata. Ze względu na tę konsystencję pacjent powinien nosić woreczki otwarte, ponieważ w ciągu dnia musi opróżniać worek od 4 do 6 razy.

Grażyna Majewska – pielęgniarka stomijna, prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Stomijnych

Co to jest stomia?

Stomia z grec. usta (brzuszny odbyt lub przetoka) - chirurgicznie wytworzone połączenie jelita grubego lub cienkiego z powierzchnią brzucha. Najczęściej jest następstwem częściowej lub całkowitej resekcji jelit.
Urszula Sobczak, pielęgniarka stomijna

Urszula Sobczak, pielęgniarka stomijna

Życie ze stomią jest możliwe. Najważniejsza jest nauka prawidłowej pielęgnacji stomii. Reszta przyjdzie z czasem.