Podciekanie i skóra wokół stomii

podciekanie stomii

Czym jest podciekanie?

U osoby z wyłonioną stomią od czasu do czasu może dochodzić do podciekania treści jelitowej lub moczowej. Dzieje się tak, gdy dochodzi do kontaktu moczu lub treści jelitowej ze skórą wokół stomii, zwaną okolicą okołostomijną. Do podciekania dochodzi nie tylko wtedy, kiedy można zobaczyć treść stomijną na skórze, ubraniu lub pościeli, ale również wtedy, gdy dostaje się ona bezpośrednio pod płytkę stomijną lub przylepiec, co jest trudne do zauważenia.

Dlaczego dochodzi do podciekania?

Każda osoba, niezależnie od rodzaju stomii, może doświadczyć podciekania.
Najczęstsze przyczyny podciekania mogą być następujące:

  • Źle dopasowana płytka stomijna
  • Zbyt długie noszenie worka stomijnego
  • Aplikacja płytki stomijnej na uszkodzoną skórę, która jest zaczerwieniona lub podrażniona.

Pobierz nasz darmowy e-book "Podciekanie i skóra wokół stomii" i dowiedz się dlaczego dochodzi do podciekania i co można zrobić, aby go uniknąć!

Dlaczego podciekanie może prowadzić do uszkodzenia skóry?

Skóra jest największym organem ciała i pełni funkcję bariery chroniącej przed uszkodzeniami zewnętrznymi. Aby dbać o skórę i jej dobry stan, należy ją nawilżać, utrzymywać w czystości i chronić przed promieniami UV.

Osoby ze stomią powinny dbać o skórę wokół stomii. Gdy dojdzie do kontaktu skóry z treścią stomijną wyciekającą z worka, może pojawić się ból, stan zapalny i dyskomfort. Dzieje się tak, ponieważ pH moczu różni się od pH skóry, a stolec zawiera aktywne enzymy, które mogą ją podrażnić. Skóra wokół stomii może również ulec uszkodzeniu, jeśli zbyt szybko usuniesz płytkę stomijną lub przylepiec.

 

Jak chronić skórę i zapobiegać podciekaniu?

Do podciekania ze stomii często dochodzi w pierwszych dniach po operacji wyłonienia stomii. Warto porozmawiać z pielęgniarką stomijną o wszelkich
obawach. Bez względu na to, na jakim etapie życia ze stomią jesteś,
można podjąć pewne kroki, aby zminimalizować ryzyko podciekania.

Należy pamiętać aby płytka ściśle przylegała do ciała. Płytka stomijna powinna ściśle przylegać do stomii. W ciągu pierwszych kilku tygodni po zabiegu rozmiar i kształt stomii mogą ulegać zmianom, dlatego jej regularne mierzenie ułatwi docięcie płytki stomijnej do odpowiedniego rozmiaru. Pomocna może być także regularna wymiana sprzętu stomijnego i upewnienie się, że skóra jest całkowicie sucha przed aplikacją płytki stomijnej.

Wypróbuj produkty opracowane w celu zmniejszenia ryzyka podciekania
i zachowania zdrowej skóry wokół stomii. Pobierz darmową próbkę.

W naszym darmowym e-booku zawarliśmy przydatne informacji co robić, aby zapobiegać podciekaniu. Pobierz go i dowiedz się jak chronić skórę wokół stomii.