Parcie na odbyt po operacji wyłonienia stomii

Parcie na odbyt po operacji wyłonienia stomii to dość częste uczucie, zwłaszcza w sytuacji, kiedy u pacjenta wykonujemy tzw. operację Hartmanna. Szczegółowo wygląda to tak, że pacjent ma odbytnicę ale jest ona wyłączona z pasażu jelitowego i wówczas dochodzi do zapalenia błony śluzowej tego odcinka jelita grubego, który jest wyłączony z pasażu jelitowego. Jednym z objawów takiego stanu rzeczy mogą być właśnie uporczywe i nieprzyjemne parcia na odbyt, mimo że pasażu tam nie ma. Trzeba uprzedzić pacjenta, że taka sytuacja może mieć miejsce.

Co należy robić?

W przypadku operacji Hartmanna, tego typu sytuacja może dotyczyć kilkudziesięciu procent pacjentów. Oczywiście są na to środki zaradcze i wtedy trzeba poinformować pacjenta, w jaki sposób ma postępować. Jednakże jedyną skuteczną i trwałą metodą wyleczenia z tejże choroby (zapalenia błony śluzowej odcinka jelita grubego) jest przywrócenie naturalnej drogi pokarmowej. Są też sytuacje, kiedy pacjent odczuwa parcie na odbyt, ale tego odbytu nie ma. Są to tzw. bóle fantomowe po amputacji odbytnicy. Te dolegliwości nie zdarzają się często, ale jeśli już się pojawią to ustępują po kilku miesiącach, o czym należy pacjenta poinformować.

Prof. dr hab. n. med. Marek Szczepkowski – Ordynator Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Kolorektalnej Szpitala Bielańskiego w Warszawie