Parcie na odbyt i powikłania stomijne

Dlaczego istnieje parcie na naturalny odbyt pomimo posiadanej stomii? Czasami wykonuje się takie operacje, podczas których odbytnica zostaje zostawiona, a powyżej wyłania się stomię i wtedy pacjent odczuwa parcie na naturalny stolec. Jest to sytuacja normalna, ponieważ w tej części jelita, przez którą nie przechodzi stolec zbiera się śluz. Jeśli tego śluzu zbierze się więcej w tej wyłączonej części jelita, wtedy pacjent może odczuwać parcie na naturalny odbyt. Może to być także spowodowane sygnałami wysyłanymi przez mózg. Zanim dostosuje się on do nowej sytuacji, pacjent przez pewien czas może odczuwać parcie na stolec, które nawet nie jest uzasadnione wydaleniem śluzu. Można to też nazwać bólami fantomowymi, które dotyczą osób z usuniętą daną częścią ciała, kiedy pomimo braku tej części, nadal odczuwa się ból i jej obecność.

Czy krwawienie ze stomii jest czymś niepokojącym?

Stomia jest nieunerwiona, a więc możemy ją dotykać czy nawet kłuć i nie będziemy czuć bólu. Natomiast jest bardzo mocno unaczyniona i dlatego przy myciu stomii może zdarzyć się niewielkie krwawienie, tzw. krwawienie kontaktowe, które jest czymś normalnym. To jest tak samo jak myjemy zęby i możemy uszkodzić dziąsła szczoteczką w wyniku czego przez moment będą krwawić. Nie myślimy o tym krwawieniu, bo wiemy, że za chwilę minie. Tak samo jest przy małym krwawieniu stomii podczas pielęgnacji. Jeżeli natomiast zdarzy się krwawienie masywne, a więc takie, że krew jest w worku lub na stolcu, wówczas jest to sytuacja bardziej niepokojąca i powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza.

Jakie są najczęstsze powikłania w okresie pooperacyjnym?

Do najczęstszych powikłań, jakie mogą wydarzyć się ze stomią po zabiegu operacyjnym zaliczamy przede wszystkim zapalenie skóry wokół stomii, które może być dwojakiego rodzaju. Może zdarzyć się zapalenie skóry na skutek wycieku treści jelitowej oraz zapalenie skóry na tle alergicznym.

Jak sobie radzić z powikłaniami pooperacyjnymi?

Jeżeli mamy do czynienia z zapaleniem skóry na tle wycieku treści jelitowej to znaczy, że mamy źle dobrany sprzęt – gdzieś jest jakiś problem i wtedy jak najszybciej należy zgłosić się do pielęgniarki stomijnej. Jeżeli mamy zapalenie na skórze z powodu alergii na sprzęt stomijny to jedynym wyjściem jest zmiana takiego sprzętu na inny. Wtedy takie zapalenie można łatwo i szybko wygoić.

Inne, poważniejsze powikłania

Po zabiegu operacyjnym mogą zdarzyć się również inne, poważniejsze powikłania, takie jak przepuklina okołostomijna czy wypadanie śluzówki stomii. Jeśli mamy do czynienia z takimi powikłaniami, wówczas bezzwłocznie należy udać się do lekarza specjalisty.

Urszula Sobczak – pielęgniarka stomijna. Poradnia Proktologiczna, Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego, Poznań