System jednoczęściowy - co to jest?

System jednoczęściowy min

W większości przylepców worków jednoczęściowych firmy ConvaTec wykonana jest z materiału Stomahesive®, który posiada wiele cennych właściwości:

  • Przylega do suchej, jak i do wilgotnej skóry;
  • Jest obojętny dla skóry, nie uczula;
  • Wchłania wilgoć z powierzchni skóry;
  • Przyjazny dla skóry, posiada właściwości ochronne;
  • Jest elastyczny i pod wpływem ciepła doskonale przylega do skóry;
  • Chroni przed podciekaniem.

Rodzaje worków w systemie jednoczęściowym.

1. System jednoczęściowy Esteem występuje w trzech wersjach:

  • Do docinania, w którym należy zmierzyć stomię za pomocą miarki, odrysować kształt na papierze zabezpieczającym przylepiec i wyciąć za pomocą nożyczek. W tej grupie znajdują się worki zamknięte w 3 rozmiarach oraz otwarte. W zależności od preferencji można wybrać worki beżowe, bezowe z okienkiem lub przezroczyste.
  • Z gotowym otworem, w którym należy dopasować worek z fabrycznie dociętym otworem do wielkości stomii. Otwór w przylepcu powinien być nieznacznie większy niż stomia(ok1-2 mm). Przeznaczony jest do stomii okrągłych, regularnych, wystających ponad skórę brzucha. Tak samo jak wyżej, w tej grupie dostępne są worki zamknięte w 3 rozmiarach oraz otwarte. W zależności od preferencji można wybrać worki beżowe, beżowe z okienkiem lub przezroczyste.
  • Plastyczny, z przylepcem do modelowania, niewymagający docinania! Należy wymodelować plastyczny przylepiec palcami do odpowiedniego rozmiaru stomii. Trójwarstwowy materiał plastyczny po wymodelowaniu tworzy wokół stomii delikatny, szczelny kołnierz o właściwościach ochronnych, a dodatkowo pochłania wilgoć. Dostępne w wersji beżowej z okienkiem, zamkniętej i otwartej, przeznaczony szczególnie do stomii o nieregularnych kształtach wymagających dodatkowego uszczelnienia.

2. System jednoczęściowy Esteem™+ Convex to worki otwarte do zaopatrzenia stomii płaskich, w fałdzie brzusznym, wklęsłych, wciągniętych, wyłonionych na wiotkich powłokach brzusznych. Wypukła część przylepca zbudowana jest z przyjaznego dla skóry materiału Durahesive® o właściwościach ochronnych, dzięki czemu są bardziej odporne na wilgoć. Worek ten posiada uchwyty do paska podtrzymującego, który daje poczucie bezpieczeństwa przy stomiach powikłanych. Dostępny w sześciu rozmiarach, z gotowym otworem.

3. System jednoczęściowy Esteem™+ Flex Convex charakteryzuje się hydrokoloidowym elastycznym przylepcem typu Convex do zaopatrzenia stomii płaskich i wklęsłych. Wypukłość w tym przylepcu występuje w czterech szerokościach ( 30mm, 40mm, 50mm, 60mm) o głębokości 7 mm, co sprawia, że można go dopasować do różnego kształtu obszaru wokół stomii. Jest bardzo elastyczny, idealnie przylega do skóry dopasowując się do zmieniającego się kształtu brzucha podczas ruchu. Cieńsze brzegi przylepca dopasowują się do wszelkich nierówności na skórze. Worek dostępny jest w wersji do docinania lub z gotowym otworem, oraz do różnego typu stomii: kolostomii, ileostomii i urostomii.

Jak często wymieniać sprzęt jednoczęściowy?

Czas noszenia sprzętu jednoczęściowego zależy od typu stomii, rodzaju wydzielanej treści jelitowej, oraz od poziomu aktywności pacjenta. Worki zamknięte wymieniać należy w zależności od ilości wypróżnień, czasami nawet trzy razy dziennie. Worek otwarty zazwyczaj wymienia się raz na dobę, przy stomiach prawidłowych czas noszenia można przedłużyć do dwóch dni.

Dla kogo sprzęt jednoczęściowy?

Worki jednoczęściowe mają przylegają bezpośrednio do skóry, mniej eksponują się pod ubraniem i są bardziej dyskretne. Przeznaczone są dla osób, które preferują dopasowany styl ubioru, dla których ważna jest dyskrecja i codzienna higiena skóry wokół stomii. Częściej stosują je pacjenci z kolostomią.