Sprzęt jednoczęściowy, a sprzęt dwuczęściowy?

Sprzęt jednoczęściowy składa się z przylepca, który jest połączony na stałe z workiem stomijnym. Sprzętem jednoczęściowym można zaopatrzyć każdy rodzaj stomii.

Dla kogo przeznaczony jest sprzęt jednoczęściowy?

Sprzęt jednoczęściowy przeznaczony jest dla osób, które posiadają stomię niepowikłaną – lekko wypukłą i nie znajdującą się w fałdzie brzusznym, a także dla tych osób, którym nie przeszkadza fakt częstszej wymiany sprzętu stomijnego, częstszego odklejania przylepca od skóry. To do pacjenta należy decyzja, czy ten sprzęt jednoczęściowy spełnia jego oczekiwania, czy czuje się w nim pewnie i bezpiecznie.

Co to jest sprzęt dwuczęściowy i dla kogo jest przeznaczony

Sprzęt dwuczęściowy składa się z dwóch elementów – płytki oraz worka stomijnego. Płytka jest przyklejana na kilka dni, zazwyczaj 4-6 dni. Jeżeli płytka jest odpowiednio dopasowana to wtedy tak długo możemy trzymać ją na skórze, wymieniając w międzyczasie tylko worki stomijne. Ten rodzaj sprzętu przeznaczony jest dla wszystkich rodzajów stomii, ale szczególnie dobrze sprawdza się jako zaopatrzenie tzw. trudnych stomii, a więc takich, które są w fałdach brzusznych, są zapadnięte, są poniżej powierzchni skóry. Dzięki odpowiednim, dobrze dopasowanym płytkom możemy w sposób pewny, szczelny i bezpieczny zaopatrzyć taką trudną stomię.

Grażyna Majewska – pielęgniarka stomijna, prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Stomijnych