Czy można pić alkohol, mając stomię?

alkohol a stomia

Alkohol a stomia

Czy można pić alkohol, mając stomię? Choć większość stomików nie musi trzymać się specjalistycznej diety, to trzeba pamiętać, że istnieją produkty, których należy unikać. Wśród tych produktów jest oczywiście alkohol. Czy jednak oznacza to, że należy całkowicie wyeliminować go ze swojego życia? Okazuje się, że niekoniecznie! To kwestia indywidualna. Dużo zależy od choroby pierwotnej, która doprowadziła do wyłonienia stomii. Jednak nie mając zalecenia, mówiącego o kategorycznym wyeliminowaniu alkoholu z diety, można dobrze się bawić, pijąc ulubione trunki w ilościach dla siebie odpowiednich. Co to oznacza w praktyce? Ile alkoholu można wypić i po jakie napoje alkoholowe najlepiej sięgnąć?

Z racji tego, że spożycie alkoholu nie jest wskazane i zaleca się jego ograniczenie, najlepiej zrezygnować z wysokoprocentowych trunków. Dlatego w miarę możliwości należy unikać takich alkoholi jak wódka, whisky, rum, tequila, koniak, śliwowica, gin czy absynt. Ostrożność trzeba zachować także w przypadku likierów i nalewek. Jeśli jednak zdecydujemy się na wysokoprocentowe alkohole, to konieczny jest wyjątkowy umiar. Zatem nie ma przeszkód, by od czasu do czasu pozwolić na kieliszek domowej malinówki, ajerkoniaku czy amaretto, dolać sobie odrobinę rumu do rozgrzewającej herbaty albo wypić kolorowego drinka, niemniej jednak warto zachować powściągliwość. Dlaczego? Ponieważ alkohol podrażnia przewód pokarmowy, ogranicza produkowanie enzymów trawiennych, przyspiesza perystaltykę jelit, co zwiększa wydalanie przez stomię, a do tego utrudnia wchłanianie cennych składników pokarmowych i odwadnia organizm. Zatem mamy do czynienia zarówno z natychmiastowymi konsekwencjami występującymi tuż po spożyciu alkoholu, jak i z długofalowym, negatywnym wpływem na organizm wynikającym z częstego sięgania po alkohol. Naturalnie szkodliwe działanie napojów procentowych dotyczy każdego, dlatego ograniczenie spożycia alkoholu oraz trzymanie zdrowej i właściwie zbilansowanej diety jest zalecane każdemu, nie tylko stomikom.

Dowiedz się, jak wygląda prawidłowa dieta dla osób ze stomią.

Jaki alkohol można pić, mając stomię?

Skoro najmocniejsze trunki są niewskazane, to do dyspozycji pozostają nam średnio i niskoprocentowe napoje alkoholowe. Wśród nich jest oczywiście wino, cydr, szampan, miód pitny oraz piwo. To ostanie, choć ma zdecydowanie najmniejszą zawartość alkoholu, niestety też jest niezalecane osobom ze stomią. Wszystko dlatego, że należy do napojów gazowanych, a te są niewskazane, gdyż powodują bolesne wzdęcia oraz nadmierną produkcję gazów. Dlatego najbezpieczniejszym trunkiem dla stomików jest wino gronowe lub cydr. Nie są to napoje z dużą zawartością procentową alkoholu, nie są gazowane, a jeśli sięgniemy po wino wytrawne, to nie będziemy musieli się martwić wysoką zawartością cukru. Co więcej, wino pite z umiarem ma właściwości prozdrowotne – wpływa pozytywnie na układ krążenia i wykazuje działanie antynowotworowe.

Stomia a impreza

Wiedząc, że stomia i alkohol to ryzykowne połączenie, wychodząc na imprezę, poza umiarem w spożyciu trunków, należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim napoje alkoholowe najlepiej spożywać powoli. Standardowo określa się jedną porcję trunku jako 10 g stuprocentowego alkoholu, co odpowiada około 30 ml wódki, 100 ml wina lub 250 ml piwa. Nieprzekraczanie jednej porcji alkoholu na godzinę w czasie trwania imprezy zapewni uczucie odprężenia, ale bez negatywnych konsekwencji, wynikających ze zbyt dużego stężenia alkoholu we krwi. Istotne jest też, by nie pić na pusty żołądek, a także, by przeplatać spożywanie procentów posiłkami oraz napojami bezalkoholowymi. Warto także pamiętać, by nie przekraczać granicy swoich możliwości.

Chcesz bawić się i tańczyć? Przeczytaj, jak wrócić do aktywności fizycznej po operacji wyłonienia stomii.

Stomia a wyjście z domu – obawy i bezpieczeństwo

Jak wiadomo, organizm każdego człowieka reaguje inaczej na alkohol. Dlatego przed podjęciem decyzji o spożywaniu alkoholu należy koniecznie skonsultować się ze swoim lekarzem. Nie można też zapominać o ogólnych zasadach bezpieczeństwa – pijmy alkohol w miejscu i w towarzystwie, które znamy. Zaplanujmy sobie też powrót do domu. Rozsądne podejście pozwoli nie tylko uniknąć zdrowotnych konsekwencji spożywania alkoholu, ale też innych niebezpieczeństw związanych ze stanem upojenia alkoholowego. Pamiętajmy też, że bez względu na decyzję dotyczącą spożycia alkoholu bądź rezygnacji z niego, nie trzeba bać się wyjścia z domu oraz wzięcia udziału w imprezie. Dobry jakościowo sprzęt stomijny sprawia, że można bawić się i korzystać ze wszelkich atrakcji, bez obaw o nieprzyjemne sytuacje.

Boisz się opuszczać dom po operacji? Sprawdź, jak przełamać lęk przed wychodzeniem z domu!