Email ebook

Dlaczego muszę odżywiać się zdrowo?

Być może myślisz, że po zabiegu wyłonienia stomii trzeba zmienić sposób odżywiania. Choć przestrzeganie zasad diety jest bardzo ważne, szczególnie we wczesnym okresie po operacji, to w perspektywie czasu zwykle możliwe jest rozpoczęcie stosowania zróżnicowanej, zbilansowanej diety bez żadnych ograniczeń.

Zbilansowana dieta oznacza spożywanie wszystkich rodzajów produktów spożywczych w odpowiednich proporcjach bez eliminacji żadnych z nich, o ile nie występują konkretne nietolerancje pokarmowe.

We współpracy z dietetykiem przygotowaliśmy dla Was e-book (kliknij i pobierz!) z przydatnymi poradami żywieniowymi dla stomików. Sprawdź jak wprowadzić do swojej diety składniki odżywcze tak, aby Twoje posiłki były zbilansowane i zróżnicowane.

 

Zbudowanie zdrowych nawyków żywieniowych i zapobieganie niedoborom składników odżywczych ma wiele dobroczynnych skutków.

 

Czym są składniki odżywcze?

Składniki odżywcze to związki chemiczne, których organizm potrzebuje, aby prawidłowo funkcjonować, rosnąć i utrzymać dobry stan zdrowia. Organizm
nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć składników odżywczych lub nie może wytworzyć ich w wystarczającej ilości, muszą one zostać dostarczone z pożywieniem. Wyróżnia się dwa rodzaje składników odżywczych: makroskładniki i mikroskładniki.

MAKROSKŁADNIKI
Dostarczają energii w postaci kalorii. Zaliczamy do nich węglowodany, białko oraz tłuszcze.

MIKROSKŁADNIKI
Są równie ważne jak makroskładniki, ale potrzebujemy ich w znacznie mniejszych ilościach. Zaliczamy do nich witaminy, minerały, 

Nie zapominaj o wodzie
To również istotny składnik odżywczy, bez którego nie możemy żyć. Woda nawadnia organizm i pełni wiele ważnych funkcji.

 

Częste niedobory składników odżywczych – na co zwracać uwagę?

Osoby ze stomią, szczególnie z ileostomią, są narażone na ryzyko występowania niedoborów składników odżywczych. Jest to spowodowane
usunięciem fragmentu jelita odpowiedzialnego za wchłanianie witamin i minerałów.
Pielęgniarka stomijna lub dietetyk mogą udzielić porad na temat tego, co
należy jeść i jakie suplementy diety przyjmować, aby zapobiec wystąpieniu
niedoborów. Wiedza na temat możliwych objawów pozwoli pacjentom na
podjęcie odpowiednich działań.

 

Aby dowiedzieć się więcej na temat z odżywiania osób ze stomią pobierz naszego e-booka o odżywianiu.