V2nowe zasady ważności orzeczeń o niepełnosprawności

WAŻNE: nowe zasady ważności orzeczeń o niepełnosprawności

Z dniem 3 sierpnia 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (pobierz dokument). Akt ten wprowadza przepisy umożliwiające zachowanie statusu osób z niepełnosprawnością podczas oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia. Nowe przepisy dotyczą szczególnie osób, którym kończy się z dniem 30 września 2024 termin ważności orzeczeń wydłużonych ustawą z 19 grudnia 2023 roku o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. 

Co dokładnie wprowadza ustawa:

Dłuższy czas ważności orzeczeń

Ustawa wydłuża ważność orzeczeń do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność.

W przypadku orzeczeń o niepełnosprawności dla dzieci do 16 r.ż. wprowadzono zastrzeżenie, że zachowują ważność nie dłużej niż do dnia ukończenia 16 roku życia przez osobę posiadającą orzeczenie o niepełnosprawności.

Ustawa zawiera też przepis wydłużający do dnia 31 marca 2025 r. termin ważności kart parkingowych, których termin ważności upływa do dnia 30 września 2024 r.

Więcej czasu na złożenie wniosku o nowe orzeczenie

Ustawa umożliwia złożenie wniosku o wydanie orzeczenia niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności nie wcześniej niż na 2 miesiące przed upływem terminu ważności posiadanego orzeczenia (dotychczas można było  to zrobić nie wcześniej niż na 30 dni przed upływem terminu ważności posiadanego orzeczenia). W przypadku osób poniżej 16 roku życia będzie to aż 3 miesiące przed upływem terminu ważności posiadanego orzeczenia o niepełnosprawności.

Warunek konieczny:

Orzeczenie o znacznym, umiarkowanym lub lekkim stopniu niepełnosprawności lub niepełnosprawności zachowa ważność pod warunkiem złożenia wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia w okresie ważności tego orzeczenia. Orzeczenie zachowa ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność.

 

Potwierdzenie złożenia wniosku o nowe orzeczenie:

Po złożeniu przez pacjenta wniosku o nowe orzeczenie, powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności wydaje niezwłocznie zaświadczenie potwierdzające złożenie tego wniosku oraz określające termin ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności.

 

Przykładowe terminy złożenia wniosku o orzeczenie w stopniu znacznym:

- Pacjent posiadający orzeczenie ważne do 30 września 2024 r. musi złożyć wniosek o wydanie orzeczenia w okresie od 3 sierpnia do 29 września 2024 r.!

- Pacjent posiadający orzeczenie ważne do 31 października 2024 r. musi złożyć wniosek o wydanie orzeczenia w okresie od 1 września do 30 października 2024 r.

- Pacjent posiadający orzeczenie ważne do 31 stycznia 2025 r. musi złożyć wniosek o wydanie orzeczenia w okresie od 1 grudnia do 30 stycznia 2025 r.

 

Jeśli pacjent złoży wniosek o nowe orzeczenie przed upływem terminu ważności, wtedy orzeczenie zachowa ważność maksymalnie przez 6 miesięcy, ale nie dłużej niż do dnia otrzymania nowego ostatecznego orzeczenia. Czyli jeśli pacjent otrzyma nowe orzeczenie wcześniej (i nie odwoła się od niego), to jest ono ostateczne.

Powyższe zasady dotyczą wszystkich pacjentów, którym kończą się orzeczenia po 30 września 2024r.

 

BARDZO WAŻNE dla pacjentów z 47ZN korzystających ze zwiększonego limitu na sprzęt stomijny lub inne wyroby medyczne:

Wszyscy pacjenci korzystający z dotychczasowych przepisów przedłużających orzeczenia do 30.09.2024 r. muszą złożyć wniosek o wydanie nowego orzeczenia przed 30 września 2024 r. Złożenie wniosku w terminie pozwoli na korzystanie z uprawnień zwiększonego limitu na wyroby stomijne 47ZN do czasu otrzymania nowego orzeczenia.

Jeśli pacjent się spóźni i złoży wniosek po 30 września wtedy traci status osoby niepełnosprawnej, a tym samym nie może korzystać ze zwiększonego limitu np. na sprzęt stomijny. W takiej sytuacji zlecenie z kodem 47ZN należy anulować i wystawić nowe bez uprawnień. Oczywiście pacjent może wystąpić o wydanie nowego orzeczenia, ale do czasu oczekiwania na jego wydanie nie może korzystać z 47ZN.

Podstawa prawna: