BEZPŁATNA LINIA INFORMACYJNA:800 120 093Numer dyżurny pon.-pt. 17-22, sob.-niedz. 10-15
608 555 536
A A
Przed zabiegiem

W szpitalu

Na co zwrócić uwagę przed operacją?

Pierwszą decyzją, jaka zostanie podjęta odnośnie zabiegu po twoim przybyciu do szpitala, będzie miejsce wyłonienia stomii. Zdecyduje o tym lekarz prowadzący wraz z pielęgniarką stomijną. Może się jednak także zdarzyć, że decyzja zapadnie dopiero podczas ostatniej wizyty przed operacją.
Wybór odpowiedniego miejsca wyłonienia stomii jest bardzo ważny, z uwagi na twój komfort życia po zabiegu. Ważne jest, by stomia została umieszczona w miejscu dobrze dla ciebie widocznym i łatwo dostępnym, aby codzienna pielęgnacja nie sprawiała trudności. Z pewnością pomoże w tym również umiejscowienie jej na gładkiej skórze brzucha, omijając fałdy skórne.

Jakie pytania warto zadać jeszcze w szpitalu?

Po zabiegu nadarzy się okazja, aby porozmawiać z lekarzem oraz pielęgniarką  i zadać im kilka pytań dotyczących życia ze stomią oraz jej pielęgnacji. Oto lista pomocnych pytań, które możesz skierować do lekarza:

  • kiedy będę mógł jeść?
  • kiedy będę mógł opuścić szpital?
  • co mam zrobić, jeśli pojawi się ból?
  • w jaki sposób mam stosować sprzęt stomijny?
  • czy wszystkie osoby ze stomią muszą używać worków stomijnych?
  • gdzie można kupić sprzęt stomijny?
  • czy sprzęt stomijny jest refundowany?

Po operacji wyłonienia stomii warto dłużej porozmawiać z pielęgniarką stomijną, która objaśni na czym polegał zabieg oraz zaznajomi z zasadami pielęgnacji stomii.
Każdy pacjent jest traktowany indywidualnie i równie indywidualnie przechodzi przez proces adaptacji do nowej sytuacji. Dlatego warto zasięgnąć rady lekarza oraz pielęgniarki, śmiało zadawać pytania, by mogli oni rozwiać wasze wątpliwości.

Co to jest stomia?

Stomia z grec. usta (brzuszny odbyt lub przetoka) - chirurgicznie wytworzone połączenie jelita grubego lub cienkiego z powierzchnią brzucha. Najczęściej jest następstwem częściowej lub całkowitej resekcji jelit.
Urszula Sobczak, pielęgniarka stomijna

Urszula Sobczak, pielęgniarka stomijna

Życie ze stomią jest możliwe. Najważniejsza jest nauka prawidłowej pielęgnacji stomii. Reszta przyjdzie z czasem.