BEZPŁATNA LINIA INFORMACYJNA:800 120 093Numer dyżurny pon.-pt. 17-22, sob.-niedz. 10-15
608 555 536
A A
Po zabiegu

Pierwsze chwile w domu

Odnaleźć się w natłoku uczuć

Czy wciąż jestem sobą? Jak sobie poradzę? Jak teraz widzą mnie inni? Czy zdołam żyć tak, jak żyłem przed operacją?

Obawy, wstyd, niepewność to normalny etap przejściowy każdego stomika. By jednak rzeczywiście był to okres tylko przejściowy, by wyjść na prostą, trzeba popracować. Nic nie przychodzi samo – także stomikowi.
Nie ma sensu wyważać otwartych drzwi, skorzystaj więc z doświadczenia osób, które pierwsze zderzenie ze „stomijną rzeczywistością” mają już za sobą.

Jak możesz sobie pomóc?

  • Bądź cierpliwy, daj sobie czas i nie stawiaj sobie zbyt wysoko poprzeczki. Masz prawo do chwil słabości, a gdy nadejdą lepsze dni, korzystaj z nich ze świadomością, że będzie ich coraz więcej.
  • Nie bój się mówić. Dziel się z bliskimi swoimi uczuciami. Zapewne się okaże, że nie tylko ty poczujesz się lepiej, ale i oni. By rozumieć uczucia, trzeba je ubrać słowa.
  • Wróć – po konsultacji z lekarzem – do dawnej aktywności: uprawiaj sport, podejmij pracę.
  • Otaczaj się ludźmi – podtrzymuj dawne przyjaźnie i nawiązuj nowe. Przekonasz się, że nie tylko możesz skorzystać z ich energii i akceptacji, ale możesz też podzielić się z nimi własną siłą.
  • Bądź kreatywny, podejmij twórczą aktywność – odśwież zapomniane talenty i odszukaj w sobie nowe. Nigdy nie jest na to za wcześnie ani za późno. Twórcze wyrażanie siebie wzmacnia poczucie własnej wartości, dodaje sił i pozwala lepiej poznać samego siebie.
  • Dziel się swoimi doświadczeniami i uczuciami z innymi stomikami i ich bliskimi. Nie bój się otwartości. Mów i pytaj bez obaw.
  • Bądź wyczulony na swoje emocje. Jak każdy po poważnej operacji zmieniającej życie, możesz być zagrożony depresją. Jeżeli zaobserwujesz u siebie ciągły smutek, poczucie beznadziei, brak lub nadmiar apetytu, bezsenność albo nadmierną senność czy nawet myśli samobójcze, natychmiast poinformuj o tym bliskich, pielęgniarkę lub lekarza.

Co to jest stomia?

Stomia z grec. usta (brzuszny odbyt lub przetoka) - chirurgicznie wytworzone połączenie jelita grubego lub cienkiego z powierzchnią brzucha. Najczęściej jest następstwem częściowej lub całkowitej resekcji jelit.
Urszula Sobczak, pielęgniarka stomijna

Urszula Sobczak, pielęgniarka stomijna

Życie ze stomią jest możliwe. Najważniejsza jest nauka prawidłowej pielęgnacji stomii. Reszta przyjdzie z czasem.