BEZPŁATNA LINIA INFORMACYJNA:800 120 093Numer dyżurny pon.-pt. 17-22, sob.-niedz. 10-15
608 555 536
A A
Po zabiegu

Pierwsze chwile po zabiegu

Po wyłonieniu stomii

Przed opuszczeniem szpitala pacjent uczy się pielęgnacji stomii. Aby właściwie dobrać sprzęt stomijny i związane z nim produkty, należy otwarcie komunikować się z pielęgniarką stomijną i skorzystać z próbek otrzymanych w szpitalu. Każdy problem ze sprzętem należy zgłaszać pielęgniarce i rozwiązywać z jej pomocą.

Każdy pacjent obawia się powrotu do domu, gdzie będzie musiał sprostać swej pooperacyjnej odmienności. Pierwsza zmiana worka, zabiegi pielęgnacyjne, nieprzewidziane sytuacje – to zawsze budzi niepokój. Ważne jest, by ooba ze stomią wiedziała, że nie jest sama. Pomocą służyć mu będzie nie tylko pielęgniarka stomijna, ale też producenci sprzętu stomijnego, oferujący możliwość skorzystania z bezpłatnej infolinii informacyjnej.
Życia ze stomią można i trzeba się nauczyć. Wątpliwości budzić mogą różne dziedziny życia: jedzenie, ubranie, wysiłek fizyczny, stres, higiena czy sfera intymna. Aby skutecznie je rozwiać, należy pytać. Najlepiej przygotować sobie listę pytań, na które jeszcze w szpitalu odpowie lekarz lub pielęgniarka. Nie powinno na niej zabraknąć zaprezentowanych poniżej.

  • Kto powinien zostać poinformowany o operacji i w jakim zakresie?
  • Na jaki wysiłek mogę sobie pozwolić?
  • Czy stomia wydziela wyczuwalny zapach? Czy można tego uniknąć?
  • Jak często powinienem opróżniać lub zmieniać worek?
  • Kiedy należy wymieniać sprzęt?
  • Czym się kierować, wybierając sprzęt stomijny?
  • Czy z workiem mogę wejść pod prysznic albo do wanny?

Co to jest stomia?

Stomia z grec. usta (brzuszny odbyt lub przetoka) - chirurgicznie wytworzone połączenie jelita grubego lub cienkiego z powierzchnią brzucha. Najczęściej jest następstwem częściowej lub całkowitej resekcji jelit.
Urszula Sobczak, pielęgniarka stomijna

Urszula Sobczak, pielęgniarka stomijna

Życie ze stomią jest możliwe. Najważniejsza jest nauka prawidłowej pielęgnacji stomii. Reszta przyjdzie z czasem.