BEZPŁATNA LINIA INFORMACYJNA:800 120 093Numer dyżurny pon.-pt. 17-22, sob.-niedz. 10-15
608 555 536
A A
Po zabiegu

Na co zwrócić największą uwagę?

Na co zwrócić uwagę?

Życie z workiem stomijnym to nie tyle przeciwieństwo wygodnego życia w zdrowiu, ile poprawa stanu zdrowia w stosunku do czasu sprzed operacji. Wielu pacjentów może pozwolić sobie na czynności, które wcześniej uniemożliwiał im stan zdrowia.

Jednak nie da się ukryć, że życie ze stomią to „normalność” inna niż ta, którą znali dotąd. I trzeba ją potraktować zadaniowo: poznać, nauczyć się, wypracować nawyki i przyzwyczaić się do zmian. To zadania dla pacjenta i jego rodziny na pierwsze tygodnie i miesiące po operacji wyłonienia stomii.

Po pierwsze trzeba się nauczyć, jak obchodzić się ze stomią i z wydzieliną ze stomii, biorąc pod uwage fakt czy jest to kolostomia, ileostomia czy urostomia. Obawy przed przykrymi zapachami rozwieje wiedza na temat sposobów ich niwelowania, m.in. dzięki dostępności nowoczesnego sprzętu stomijnego.

Bardzo ważna jest również dbałość o skórę wokół stomii – dotyczy to zarówno zabiegów higienicznych, jak i pielęgnacyjnych.

Niezbędna jest także znajomość i właściwa obsługa wybranego sprzętu stomijnego. Tym bardziej, że przez trzy miesiące po operacji, wielkość stomii ulega zmianie, konieczne jest więc jej mierzenie i właściwe dostosowanie sprzętu do zmian.

W pierwszych miesiącach po operacji pacjent poznaje także możliwości swojego ciała: jego sprawność i siłę, dzięki czemu – po konsultacji z lekarzem – stosunkowo szybko może wrócić do aktywnego trybu życia.

Właściwe podejście do zadania pozwoli i pacjentowi, i jego bliskim, szybko oswoić się z nową codziennością, która z czasem stanie się rutyną.

Co to jest stomia?

Stomia z grec. usta (brzuszny odbyt lub przetoka) - chirurgicznie wytworzone połączenie jelita grubego lub cienkiego z powierzchnią brzucha. Najczęściej jest następstwem częściowej lub całkowitej resekcji jelit.
Urszula Sobczak, pielęgniarka stomijna

Urszula Sobczak, pielęgniarka stomijna

Życie ze stomią jest możliwe. Najważniejsza jest nauka prawidłowej pielęgnacji stomii. Reszta przyjdzie z czasem.