BEZPŁATNA LINIA INFORMACYJNA:800 120 093Numer dyżurny pon.-pt. 17-22, sob.-niedz. 10-15
608 555 536
A A
Po zabiegu

Rodzaje sprzętu stomijnego

Rodzaje dostępnego sprzętu stomijnego

Po wyłonieniu stomii, kolejnym ważnym krokiem jest zaopatrzenie się we właściwie dobrany i dobry jakościowo sprzęt stomijny. Na rynku znajdziesz szeroki asortyment sprzętu stomijnego, co umożliwia wybór produktów spełniających Twoje potrzeby i oczekiwania. W powszechnym użyciu znajdziesz następujące systemy:

System jednoczęściowy

W tym systemie worek i płytka (przylepiec) stanowią jedną całość. Takie połączenie sprawia, że używany przez Ciebie system będzie higieniczny i prosty w codziennej obsłudze. Worki w systemie jednoczęściowym produkowane są z przylepcami do docinania, z wcześniej dociętymi otworami oraz od niedawna z przylepcami plastycznymi „do modelowania” palcami. Przylepiec plastyczny w tych workach zbudowany jest w specjalnej technologii, która umożliwia szczelne dopasowanie worka do stomii, bez użycia nożyczek. Wystarczy wymodelować otwór przylepca palcami a materiał sam podąży za kształtem i rozmiarem stomii, tworząc wokół niej otulający kołnierz. Dzięki tej technologii, między stomią a przylepcem nie ma żadnych szczelin, które mogłyby doprowadzić do podciekania. Takie worki w systemie jednoczęściowym dostępne są jednak tylko w ofercie firmy ConvaTec.

System dwuczęściowy

System ten składa się z dwóch elementów: worka i płytki, które łączy się ze sobą przy pomocy plastikowych pierścieni zatrzaskowych. Ma on tę zaletę, że gdy raz przykleisz płytkę, pozostaje ona na skórze przez kilka dni (najlepiej od 2 do 4 dni), a wymieniać musisz jedynie worki. Tym samym umożliwia to rzadsze odklejanie i podrażnianie skóry wokół stomii. Na rynku znajdziesz szeroki wachlarz worków: otwartych, zamkniętych, jak i worków z kranikiem (do przetoki moczowej). Pisząc o systemie dwuczęściowym warto również wspomnieć o  płytce cieszącej się bardzo dobrą opinią wśród pielęgniarek i pacjentów, czyli o płytce plastycznej, zbudowanej w specjalnej technologii. Płytki tej nie należy docinać nożyczkami, a materiał, z którego jest ona zbudowana podąża za rozmiarem i kształtem stomii w ciągu dnia, szczelnie ją otulając i chroniąc przed podciekaniem. Materiał plastyczny płytki trzeba wymodelować palcami, by dopasować go do stomii. Nie ma ryzyka, że źle wycięty otwór w płytce zaszkodzi skórze wokół stomii, narażając ją na nieustanny kontakt z wydzieliną. Takie płytk dostępne są w ofercie firmy ConvaTec.

System synergiczny

System ten stanowi pośrednią wersję pomiędzy dwoma poprzednimi, gdyż zastosowano w nim unikalną technologię połączenia dwóch elementów przy pomocy przylepnego pierścienia znajdującego się na worku i przeźroczystego pierścienia przylepnego zlokalizowanego na płytce. Dzięki temu, system jest wygodny i dyskretny (jak jednoczęściowy), a jednocześnie worek można wymienić bez konieczności odklejania płytki – jest łagodny dla skóry (jak dwuczęściowy). Jednakże musisz mieć świadomość, że jest również najdroższy. Dostępne są zarówno worki otwarte, jak i zamknięte.

Co to jest stomia?

Stomia z grec. usta (brzuszny odbyt lub przetoka) - chirurgicznie wytworzone połączenie jelita grubego lub cienkiego z powierzchnią brzucha. Najczęściej jest następstwem częściowej lub całkowitej resekcji jelit.
Urszula Sobczak, pielęgniarka stomijna

Urszula Sobczak, pielęgniarka stomijna

Życie ze stomią jest możliwe. Najważniejsza jest nauka prawidłowej pielęgnacji stomii. Reszta przyjdzie z czasem.