BEZPŁATNA LINIA INFORMACYJNA:800 120 093Numer dyżurny pon.-pt. 17-22, sob.-niedz. 10-15
608 555 536
A A
Po zabiegu

Rodzaje akcesoriów stomijnych

Rodzaje akcesoriów stomijnych

Prawidłowo dobrany sprzęt stomijny stanowi podstawę w codziennym funkcjonowaniu ze stomią. Jednak, jeśli jest taka potrzeba (dodatkowa ochrona skóry, neutralizacja zapachów, ułatwienie zdejmowania worka), warto skorzystać z dostępnej na rynku oferty akcesoriów stomijnych, służących w dużej mierze dodatkowej pielęgnacji stomii i skóry wokół stomii. Akcesoria stomijne poprawiają jakość codziennego życia ze stomią. Stosując je w połączeniu z przylepcami, płytkami i workami stomijnymi, jeszcze skuteczniej dbamy m.in. o stan swojej skóry wokół stomii, która powinna stanowić najważniejszy punkt w procesie pielęgnacyjnym.

Co wybrać?

Akcesoria stomijne mają różne funkcje:

Pasty uszczelniające i gojące

  • w zalezności od Twoich potrzeb i kondycji skóry wokół stomii, możesz zdecydować się na stosowanie n.p. pasty uszczelniająco - gojącej (do uszczelniania przestrzeni między stomią a przylepcem, jak również do wypełnienia nierówności na skórze wokół stomii) albo pasty gojącej (służącej do gojenia podrażnień na skórze wokół stomii).

Akcesoria do usuwania przylepców/ płytek stomijnych

  • w celu łatwiejszego zdejmowania worka stomijnego (w ciagu dnia) lub płytki stomijnej (zazwyczaj po kilku dniach), możesz zastosować specjalny aerozol do usuwania przylepca, który ułatwi jego zdjęcie (wystarczy psiknąć go u nasady worka czy płytki, a drugą ręką delikatnie odciągać sprzęt ku dołowi, który po zastosowaniu aerozolu, w zasadzie sam zacznie odchodzić od skóry); jeśli na skórze znajdują się jeszcze pozostałości płytki/ rzylepca, można je łatwo usunać stosując małe gaziki do zmywania skóry (po ich użyciu trzeba pamiętać o umyciu skóry, gdyż pozostawiają tłustą wartstwę).

Akcesoria ochronne zwiększające przyleganie sprzętu

  • nowoczesny sprzęt stomijny został stworzony w taki sposób, by bezpiecznie trzymać się na skórze wokół stomii - jeśli jednak masz potrzebę wzmocnienia przylegania przylepca worka lub płytki (dla jeszcze większej pewności), możesz zastosować specjalne produkty, które tworzą dodatkową warstwę ochronną (film) na skórze; może to być delikatny, silikonowy spray ochronny lub specjalne gaziki (uwaga: z alkoholem), które sprawiają, że sprzęt przylega wyjątkowo skutecznie.

Produty do neutralizacji zapachów

  • treść jelitowa wydobywająca się ze stomii, tudzież gazy, z którymi najczęściej mają do czynienia osoby z kolostomią, mogą uprzykrzyć im życie - dlatego warto stosować spraye do neutralizacji zapachów, stworzone właśnie z myślą o osobach ze stomią (pochłaniają one nieprzyjemne zapachy) oraz krople zapachowe, przeznaczone do bezpośredniego zastosowania do worka (tutaj neutralizacja zapachów odbywa się już wewnątrz sprzętu stomijnego).

 

Większość akcesoriów stomijnych, dostępna jest dla pacjentów w ramach miesięcznych limitów refundacyjnych.

Co to jest stomia?

Stomia z grec. usta (brzuszny odbyt lub przetoka) - chirurgicznie wytworzone połączenie jelita grubego lub cienkiego z powierzchnią brzucha. Najczęściej jest następstwem częściowej lub całkowitej resekcji jelit.
Urszula Sobczak, pielęgniarka stomijna

Urszula Sobczak, pielęgniarka stomijna

Życie ze stomią jest możliwe. Najważniejsza jest nauka prawidłowej pielęgnacji stomii. Reszta przyjdzie z czasem.