BEZPŁATNA LINIA INFORMACYJNA:800 120 093Numer dyżurny pon.-pt. 17-22, sob.-niedz. 10-15
608 555 536
A A
Po zabiegu

Wielkie Powroty

Wielkie PowrotyCel programu

Celem Programu „Wielkie Powroty” jest znalezienie osób ze stomią, które po operacji wyłonienia stomii nie załamały się i przełamując bariery natury psychicznej i fizycznej, wróciły do aktywnego życia. Dzięki Programowi, osoby ze stomią w Polsce mają okazję poznać tych, którzy są przykładem na to, że stomia nie powinna stanowić przeszkody w realizacji marzeń, uprawianiu sportów czy oddawaniu się ulubionemu hobby. Celem Programu jest również zwiększenie świadomości na temat stomii i życia ze stomią zarówno w społeczeństwie, jak i w środowisku medycznym.

Zasady programu

  1. Program prowadzony jest przez firmę ConvaTec we współpracy z Polskim Towarzystwem Stomijnym Pol-Ilko, Polskim Towarzystwem Pielęgniarek Stomijnych oraz Polskim Klubem Koloproktologii.
  2. Uczestnikami Programu mogą być wyłącznie osoby z wyłonioną stomią, które ukończyły 18 lat.
  3. Podstawą do wzięcia udziału w Programie jest wypełniona i podpisana Karta Zgłoszeniowa do Programu, którą należy odesłać do Działu Pomocy firmy ConvaTec (adres podany poniżej).
  4. Do programu „Wielkie Powroty” można zgłosić się samodzielnie lub być zgłoszonym przez osoby trzecie lub instytucje. W każdym przypadku konieczne jest wyrażenie zgody przez osobę zgłaszaną i złożenie przez nią podpisów na Karcie Zgłoszeniowej do Programu.
  5. Laureatów i Zwycięzcę Programu „Wielkie Powroty” wyłania Kapituła Programu, w której skład wchodzą m.in.: przedstawiciele Pol-Ilko, pielęgniarki, lekarze.
  6. Sylwetki Laureatów i Zwycięzcy każdej edycji Programu „Wielkie Powroty” są publikowane na łamach magazynu „Nasza Troska” i na stronach internetowych www.stomia.pl, www.convatec.pl

Karta Zgłoszeniowa do Programu: POBIERZ

Wypełnioną Kartę należy odesłać na adres:

ConvaTec Polska Sp. z o.o.
Dział Pomocy ConvaTec
Al. Armii Ludowej 26
00-609 Warszawa
z dopiskiem „Wielkie Powroty”

Poznaj historie „Zwycięzców"

Rolf Benirschke

Ambasador Wielkich Powrotów w Stanach Zjednoczonych. Profesjonalny zawodnik futbolu amerykańskiego z przełomu lat 70. i 80. W 1979 roku odbyła się jego operacja wyłonienia stomii, po której wrócił do czynnego uprawiania dyscypliny w największej futbolowej lidze świata NFL, gdzie grał później przez jeszcze blisko 10 lat. Był pierwszą osobą, która po tak poważnym zabiegu, wróciła do profesjonalnego sportu. Wykorzystał ten fenomen i rozpoczął program „Wielkie Powroty", który istnieje od ponad ćwierćwiecza. Jego zadaniem jest nieustanne uświadamianie stomików oraz ich najbliższych, że po zabiegu można żyć normalnie i wciąż cieszyć się życiem. W pełni możliwy jest powrót do dawnych obowiązków i zainteresowań, a jedyne bariery stawiasz sobie sam – dlatego też jesteś w stanie je pokonać.

Jerzy Truchanowicz

Pierwszy Ambasador polskiej edycji programu. Jego największą pasją była wspinaczka i alpinizm, przez ponad 40 lat czynnie uprawiał oba sporty. Jego życie ze stomią to karty barwnej opowieści. W wieku 49 lat wyłoniono u niego stomię. Spędził 15 miesięcy w szpitalach, gdzie diagnozowano u niego m.in. ropnia na kręgosłupie, przez którego został  czasowo sparaliżowany. W dniu wypisu z placówki, ważył zaledwie 47 kg, a 8 miesięcy później zdobył Mont Blanc. Będąć osobą ze stomią, udało mu się tego dokonać jeszcze kilka razy. Dwa razy zdobył Aconcaguę. Do jego niebywałych osiągnięć po operacji, należy jeszcze dodać czynną pracę zawodową przez wiele lat po operacji oraz samodzielnie wybudowanie domu już na emeryturze. Choć nie ma go wśród nas od 2014 roku, pamięć o nim trwa.

Co to jest stomia?

Stomia z grec. usta (brzuszny odbyt lub przetoka) - chirurgicznie wytworzone połączenie jelita grubego lub cienkiego z powierzchnią brzucha. Najczęściej jest następstwem częściowej lub całkowitej resekcji jelit.
Urszula Sobczak, pielęgniarka stomijna

Urszula Sobczak, pielęgniarka stomijna

Życie ze stomią jest możliwe. Najważniejsza jest nauka prawidłowej pielęgnacji stomii. Reszta przyjdzie z czasem.