Powrót do pracy po zabiegu wyłonienia stomii – praktyczne porady

powrót do pracy po zabiegu wyłonienia stomii

Praca a stomia

Zastanawiasz się, czy ze stomią można pracować? Dobrą wiadomością jest, że stomia nie jest przeciwwskazaniem do podjęcia pracy. Naturalnie rekonwalescencja u każdego pacjenta przebiega inaczej, ale już po mniej więcej trzech miesiącach od operacji, jeśli ogólny stan zdrowia na to pozwala, to śmiało można wrócić do aktywności zawodowej. Wyjątkiem mogą być stanowiska związane z wykonywaniem szczególnie ciężkiej pracy fizycznej, dźwiganiem i częstym pochylaniem się. Problematyczne bywają też zadania wymagające przebywania w wysokich temperaturach lub w ekstremalnych warunkach. Przeszkody nie stanowi jednak ani praca stojąca, ani siedząca. Nie ma też ograniczeń w zakresie podróżowania i pracy w terenie. Decyzja o tym, kiedy wrócić do pracy zależy przede wszystkim od stanu zdrowia, rodzaju przebytej operacji, a także od ogólnego samopoczucia i od charakteru wykonywanej pracy.

Jak pracować ze stomią?

Powrót do pracy po wyłonieniu stomii to oczywiście wyzwanie. Wymaga ono odpowiedniego przygotowania. Dlatego podpowiadamy, o co zadbać w pracy, mając stomię.

Przygotuj się psychicznie na powrót do pracy

Stomia w pracy nie jest przeciwwskazaniem do jej podjęcia i po opanowaniu właściwej pielęgnacji można żyć tak jak przed operacją. Dlatego kluczowe jest przede wszystkim pozytywne nastawienie oraz gotowość do pracy. Należy uświadomić sobie, że nowoczesny sprzęt stomijny pozwala na zachowanie pełnej higieny, a worki są bezpieczne i dyskretne, co umożliwia całkiem normalne funkcjonowanie.

Przekonaj się, jak przełamać lęk przed wychodzeniem z domu.

Zaplanuj swój dzień pracy

Dobrym pomysłem jest zorganizowanie próbnego dnia, w czasie którego należy zachowywać się tak, jak w ciągu zwykłego dnia roboczego. Zaczynając od porannej toalety i innych rutynowych czynności, przez dojazd, wykonywanie analogicznych obowiązków, spożycie posiłków o typowych porach, aż do powrotu do domu. To pozwoli ułożyć plan dnia uwzględniający zarówno obowiązki służbowe, jak i indywidualne potrzeby, związane między innymi z zaplanowaniem przerw na zmianę lub opróżnienie worka stomijnego.

Dla własnego komfortu należy zapewnić sobie większą ilość czasu przed wyjściem z domu oraz zaplanować kilka przerw w pracy na kontrolę stomii czy też wymianę worka. Próbny dzień skłoni do zastanowienia się nad wieloma kwestiami, choćby takimi jak wybór odpowiednich, wygodnych ubrań. Im więcej elementów weźmiemy pod uwagę, tym pewniej poczujemy się, powracając do pracy.

Poznaj elastyczny i dyskretny system jednoczęściowy. Sprawdź także zalety nowoczesnego systemu dwuczęściowego.

Przygotuj się na rozmowę z pracodawcą i współpracownikami

Przed powrotem do pracy warto podjąć decyzję, czy i komu powiedzieć o stomii. Oczywiście, jeśli nie chcesz, możesz o tym fakcie nikogo nie informować. Niemniej jednak rozmowa o stomii z pracodawcą może zapewnić większą wyrozumiałość wobec Twoich potrzeb. Poza tym podzielenie się taką informacją z bliskimi, godnymi zaufania współpracownikami może być pomocne w przypadku nieprzewidzianych sytuacji. Bez wątpienia warto mieć poczucie, że ma się na kogo liczyć. Ponadto szczera rozmowa z przełożonym oraz współpracownikami może pomóc zdementować wszelkie plotki i domysły, oczyszczając atmosferę w zespole.

Jeśli myślisz o przeprowadzeniu rozmowy o swojej sytuacji, sprawdź w artykule, z jakimi mitami o stomii należy rozprawić się raz na zawsze.

Działaj krok po kroku

Bardzo dobrym rozwiązaniem na powrót do pracy po zabiegu wyłonienia stomii jest też stopniowe powracanie do obowiązków zawodowych. Dlatego, jeśli to możliwe, najlepiej zacząć od pracy zdalnej albo od pracy w niepełnym wymiarze godzin. To pozwoli łagodnie powrócić do codziennej rutyny sprzed operacji i do zawodowych obowiązków.

Pomyśl o higienie stomijnej

Dla stomików bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja i odpowiednia higiena stomii oraz skóry wokół niej. Dlatego wracając do pracy, warto upewnić się, czy będziemy mieli do dyspozycji łazienkę, która będzie odpowiednia, by zadbać o swoją stomię. Trzeba też przygotować własny zestaw stomijny. Co powinno się w nim znaleźć? Przede wszystkim sprzęt jednoczęściowy lub sprzęt dwuczęściowy oraz akcesoria stomijne, takie jak aerozol do usuwania przylepca, gaziki do zmywania skóry, pielęgnujące i chroniące skórę wokół stomii chusteczki Presenta®, pianka lub żel do pielęgnacji i ochrony skóry wokół stomii, pasta uszczelniająca i puder. Przyda się też worek na zużyty sprzęt oraz ręczniki papierowe. Jeśli martwisz się o nieprzyjemne zapachy, możesz dodatkowo zabrać neutralizator zapachów.

Uzyskaj przydatne informacje o produktach stomijnych.

Pamiętaj, że stomia nie jest przeciwwskazaniem do podjęcia pracy. Co więcej, wciąż możesz odnosić sukcesy i czerpać satysfakcję z pracy. Nie śpiesz się jednak – starannie zaplanowany powrót do pracy zredukuje stres oraz pozwoli łagodnie powrócić do codziennego życia.